O nas

Witamy w

Przedszkolu nr 7 w Zabrzu!

#

Nasz budynek

Przedszkole nr 7 w Zabrzu mieści się w Zabrzu przy ul. Wolności 215a. Budynek powstał w 1855 i mimo, iż nie był budowany z myślą o małych dzieciach, może pełnić i pełni funkcję przedszkola już od ponad pół wieku. Ponadto adaptacja pomieszczeń do potrzeb i wymogów dzieci była ciągłą troską dyrektorów i całego personelu przedszkola. Pomimo upływu lat budynek nadal doskonale spełnia swoje funkcje, na co wpłynęły prowadzone na bieżąco remonty, renowacje, tj.: wymiana okien w całym budynku, położenie nowego dachu, doprowadzenie do i wokół budynku utwardzonej drogi zgodnej z wymogami przeciwpożarowymi, systematyczne podnoszenie funkcjonalności i estetyki wewnątrz przedszkola i w jego otoczeniu (zagospodarowywanie ogrodu przedszkolnego).

W budynku mieszczą się cztery pomieszczenia dla dzieci do nauki i zabawy na trzech kondygnacjach. Na każdej z nich dzieci mają swobodny dostęp do urządzeń sanitarnych. Wielkość urządzeń sanitarnych została dostosowana do wieku dzieci, dzięki czemu nawet te najmłodsze mogą samodzielnie z nich korzystać. Sale dla dzieci są odpowiednio duże, przestronne, co umożliwia swobodną i bezpieczną zabawę oraz różnego typu zajęcia, nawet ruchowe. Jednak metraż poszczególnych sal wyznacza ilość mogących przebywać w niej dzieci.

Sala “Maluszków”

…czyli najmłodszych trzy i czterolatków, z uwagi na bezpieczeństwo dzieci (pokonywanie schodów) usytuowano na parterze. Dla dzieci korzystających z popołudniowego odpoczynku w sali najmłodszych zgromadzono odpowiednią ilość leżaków z kolorową pościelą. W sali tej może przebywać 16 dzieci. Sala ta ma bezpośrednio przylegającą do niej łazienkę, w której są najmniejsze sanitariaty. We wnęce sali znajdują się półki na składane leżaki, które w zależności od potrzeb są wyjmowane i mogą być wykorzystywane także przez inne grupy.

Sala “Średniaków”

…znajduje się na drugim piętrze budynku. Przebywa w niej grupa dzieci cztero i pięcioletnich. Sala ta początkowo miała metraż zbliżony do sali „Maluszków”, jednak zaadoptowane pomieszczenie przylegającego do niej magazynu pozwoliło na zwiększenie ilości dzieci w oddziale do 25 osób. Poszerzenie metrażu umożliwiło także stworzenie dla dzieci przytulnego kącika, w którym mogą się bawić lub odpoczywać. Sala ta posiada także bezpośredni dostęp do łazienki. Sanitariaty w tej łazience są standardowe.

Dwie sale “Starszaków”

…czyli sześciolatków, znajdują się na pierwszym piętrze budynku przedszkola. Są to największe pomieszczenia dla dzieci. Te oddziały mogą liczyć do 25 dzieci. Na tym samym piętrze znajduje się wspólna łazienka dla obydwu grup ze standardowymi sanitariatami.